TTÜ       KÜBERNEETIKA INSTITUUT

In memoriam

ARNOLD REITSAKAS

23.05.1933 - 15.02.2000

Peale rasket haigust lahkus meie hulgast mees, kes pani aluse Küberneetika Instituudi arvutustehnika riistvarale ja hoidis seda üle kolmekümne aasta kõrgeimal tasemel, mida tolleaegsetes oludes oli võimalik saavutada.

Arnold Reitsakas sündis 23. mail 1933 Stavropoli krais. Asunud 1945. a elama Tallinna, lõpetas ta 1952 Tallinna 10. Keskkooli ja 1957. a. Leningradi Sideinstituudi. Noor andekas insener kutsuti tööle Küberneetika Instituuti 1961. aastal, kus sõltumata sellest, milline oli ta ametinimetus, oli tema peamiseks ülesandeks ehitada, kohendada, moderniseerida ja rakendada seda arvutustehnikat, mida oli võimalik kätte saada.

Tema käe all ja juhtimisel hakkasid pikkade aastate jooksul tööle kõik meieni jõudnud arvutid ja Arvutuskeskuse kollektiiv sai hakkama pea kõigi ülesannetega, mida teadurid oskasid arvutamiseks välja mõelda. Minski arvutitehase insenerid olid sageli üllatunud, mida Arnold Reitsakas nende arvutitest välja oskas võluda.

Seepärast usaldatigi mitme uue seeria arvutite esinumbrite juurutamine just Arnold Reitsakasele.

Tema viljakas tegevus leidis tunnustamist 1971. a. teenelise inseneri aunimetusega. Kui üheksakümnendail aastail muutusid Läänes kättesaadavaks andmed, mis kajastasid arvutustehnika arengut Kesk- ja Ida- Euroopas, siis hindas Elektri- ja Elektroonikainseneride Liidu Arvutiselts (IEEE Computer Society) Arnold Reitsakase panust oma maa arvutustehnika arendamisel Seltsi medali vääriliseks.

Arnold Reitsakas oli inimene, kes armastas tehnikat ja kellele tehnika kuuletus. Kuid mitte ainult. Tema juhtimisel töötas instituudi Arvutuskeskus toreda üksmeelse kollektiivina, kes suutis korda saata palju.

Helge mälestus Arnold Reitsakasest kui alati abivalmis, ettevõtlikust inimesest jääb alaliseks meie südameisse ja tema tehtu Küberneetika Instituudi ajalukku.


Hüvastijätt esmaspäeval, 21. veebruaril, kell 14 Pärnamäe Krematooriumis.

© TTÜ Küberneetika Instituut, Akadeemia 21, Tallinn 12618, Estonia    Telefon: (+372) 620 4150   Faks: (+372) 620 4151

16/02/2000 webmaster