TA OK ajalugu

Klubi asutati "TA O-klubi" nime all 7. detsembril 1982, saades oma nime Teaduste Akadeemia järgi, kus töötas enamus klubi liikmeid. Klubi asutajaliikmeid oli 13. Klubi esimeheks oli siis Kalju Vaikjärv. Seni on klubis asutajaliikmetest Rein Kask, Silvi Estorn ja Ilmar Kirjanen.

Peale orienteerumistegevuse koordineerimise Teaduste Akadeemias korraldas klubi 1980-90ndatel kahte võistlust: pereteadet ja maratoni. Mõlemad võistlused olid omal ajal populaarsed. Pereteatest võttis osa kuni 30 perekonda ja maratonist üle 300 võistleja. Pereteadet korraldati üheksa korda aastatel 1983 kuni 1991. Võistlusest võttis osa kolm perekonnaliiget (vanavanemad, vanemad ja lapsed). Tingimuseks oli, et üks liige oleks naine. Etappide valiku võis iga võistkond teha ise. Peale 1991.aastat ei ole võistlust osavõtjate vähesuse tõttu korraldatud. TAOK maratoni korraldati aastatel 1982-2001 kokku 19 korda. Maratoni rajad olid planeeritud mõnevõrra lühemad kui Eesti MV pikal rajal, et need oleksid jõukohased suuremale osavõtjate arvule. Maratoni vahetas välja rogain.

Maratoni ja pereteate kõrval viis klubi 1990ndatel läbi ka mitmeid suuremaid võistlusi:

NL meistrivõistlused veteranidele (koos KAPE-ga)
I Läänemeremängude orienteerumisvõistlus (koos Rakvere OK-ga)
EMV öine 1993
Suunto Games 1996
Kalevi MV 1998
Jüriööjooks 1999 (koos Harju KEK RSK-ga)

Korduvalt korraldati Vanalinna päevade pargiorienteerumisvõistlust. Samuti on reeglina igal aastal korraldatud ühte Tallinna neljapäevakut.

2000.aastal korraldasime Eesti esimese rogaini võistluse Mägede külas. Esimesel rogainil osales 54 võistkonda 150 võistlejaga. Üritus on leidnud osavõtjatelt sooja vastuvõtu ning osalejate arv on aasta-aastalt pidevalt kasvanud. Alates 2000. aastast ongi rogain olnud klubi aasta keskseks ürituseks ja saanud omamoodi kaubamärgiks.

Rogaini osavõtjate arv aastate lõikes
Aasta Koht Võistkondi Osavõtjaid
2000 Mägede küla 50 147
2001 Voose 82 216
2002 Ardu 90 245
2003 Kolgaküla 139 398
2004 Võsu 233 629
2005 Arbavere 300 763
2006 Kolga 357 914

2001.a. korraldas klubi spordiühingu "Kalev" 100. aastapäeva ürituste raames pargiorienteerumisvõistluse Tallinnas Kadriorus.

Klubiliikmed on läbi aastate võitnud mitmeid medaleid Eesti meistrivõistlustelt nii noorte kui veteranide hulgas. Viimastel aastatel on klubist sirgunud ka üks Eesti eliitorienteeruja - Tõnis Erm - kes on jõudnud Eesti meistrivõistluste medaliteni põhiklassis nii suusa- kui ka rattaorienteerumises.

2000.aastal võitis Tõnis Erm klassis H18 EMV kulla öises o-jooksus ning suusaorienteerumise lühirajal. Kristjan Gans sai klassis H20 kulla öises o-jooksus. Martti-Jaan Miljan võitis klassis H20 EMV kulla pikal rajal ja pronksi tavarajal. Marika Kirsspuu võitis klassis D40 kulla pikal rajal. Teates võitsid klassis H18-20 EMV kulla Tõnis Erm, Kristjan Gans ja Martti-Jaan Miljan ning klassis H45-50 pronksi Peep Eomois, Ilmar Kirjanen ja Andres Käär.

2001.aastal võitis Tõnis Erm klassis H20 EMV kulla öises o-jooksus ja hõbeda tavarajal. Martti-Jaan Miljan võitis klassis H20 hõbeda lühirajal ja pikal rajal. Kristjan Gans sai klassis H20 lühirajal pronksi. Marika Kirsspuu võitis klassis D40 kulla tavarajal. Lea Leppik oli klassis D35 hõbedal öises o-jooksus. Teates võitsid Martti-Jaan Miljan, Tõnis Erm ja Kristjan Gans klassis H18-20 kulla nii o-jooksus kui suusaorienteerumises. Lea Leppik, Mari Roots ja Marika Kirsspuu võitsid D35-40 klassis o-jooksu teates hõbeda.

2002.aastal võitis Tõnis Erm klassis H20 EMV kulla öises o-jooksus ja sai hõbeda lühirajal. Põhiklassis H21 võitis Tõnis oma esimese Eesti meistrivõistluste medali - hõbeda - suusaorienteerumise sprindis. Lea Leppik võitis kulla klassis D35 öises o-jooksus ja oli samas klassis EOL edetabelivõitja.

2003.aastal võitis Tõnis Erm põhiklassis EMV pronksi suusaorienteerumise sprindis. Lea Leppik võitis klassis D35 kulla öises o-jooksus ning hõbeda suusaorienteerumise sprindis ja tavarajal.

2004.aastal jäi Tõnis Erm suusaorienteerumise EMV-l medalita, kuid pääses siiski maailmameistrivõistluste koondisse, kus võitis Eesti meeskonnaga 6.koha. EMV-l rattaorienteerumises sai Tõnis 6.koha. Marika Kirsspuu võitis klassis D45 kulla lühirajal ning pronksi tavarajal ja öises o-jooksus. Lea Leppik sai klassis D35 hõbeda öises o-jooksus ja pronksi sprindis. Peep Eomois võitis klassis H45 hõbeda rattaorienteerumises.

2005.aasta oli klubile väga edukas päris mitmest küljest.

Tippspordis - esmakordselt sai meie klubi liige põhiklassi Eesti meistri tiitli. Tõnis Erm tuli Eesti meistriks rattaorienteerumise tavarajal ja suusaorienteerumise sprindis. Suusaorienteerumises sai Tõnis veel tavarajal hõbeda ja lühirajal pronksi. Hästi esines Tõnis ka orienteerumisjooksus, saades EMV öistel 5. ja lühirajal 6. koha.

Läbimurdeline oli see aasta Tõnisele ka maailma tasandil. Tõnis võitis esimese eestlasena rattaorienteerumise MK-etapi. MMi lühirajal oli ta 7. ja teatevõistluses 5. ning sai maailma RO edetabelis aasta kokkuvõttes 4.koha. EOL valis Tõnise aasta parimaks rattaorienteerujaks.

Hea oli aasta 2005 ka klubi noor- ja veteranliikmetele. Kristjan-Martin Kirjanen võitis AS Kalev/EOL karikasarja vanuseklassis H12 ning oli ka EOL edetabelivõitja samas vanuseklassis. Sander Nahkor ja Simo Lepikult said Euroopa MV-l 24-tunnises rogainis meesjuunioride klassis hõbemedalid. Marika Kirsspuu võitis klassis D45 EMV kulla tavarajal ja sai pronksi lühirajal. Lea Leppik sai klassis D40 EMV suusaorienteerumise lühirajal hõbeda, võitis kaks rahvusvahelist o-jooksu võistlust - Belgia 3-päeva jooksu ja Kanada Barebones 3-päeva jooksu klassis D40 ning oli veteranide MMil samas vanuseklassis 10. Lea ja Lauri Leppik võitsid Põhja-Ameerika MV-l 24-tunnises rogainis veteranide segavõistkonda hulgas.

Edukas oli 2005. aasta klubile ka võistluste korraldamises. Esmakordselt EOL poolt väljaantud parima orienteerumisvõistluse auhinna sai EOL liikmesklubide hääletuse tulemusel meie klubi poolt Rocca al Mare Vabaõhumuuseumis korraldatud EMV sprint. Klubi korraldas sel aastal kokku 8 võistlust - rohkem kui kunagi varem ühel hooajal - Tallinna MV sprindis (Lauluväljakul), Eesti MV sprindis (Rocca al Mares), Tallinna neljapäevaku (Vääna-Tugamannis), 2 Prantsuse Lütseumi o-päeva (Kadriorus ja Pirital), teerajaorienteerumisvõistluse (Rocca al Mares), rogaini (Arbaveres) ning aitas kaasa Xdream seiklusspordivõistluse korraldamisele Nõval. 2005.a. võttis klubi kasutusele võistluste korraldamisel elektroonilise ajavõtu ja tulemuste arvestamise süsteemi SI. Koostöös Eesti Invaspordiliiduga üritab klubi Eestis populariseerida ka IOFi poolt tunnustatud neljandat orienteerumisala - teerajaorienteerumist. Eesti keelde tõlgiti TRO võistlusreeglid ning korraldati TRO võistlus Rocca al Mares. EOLi aasta parimate orienteerumiskaartide hääletusel sai Rocca al Mare kaart 3.koha. See oli Eesti esimene IOF sprindikaardi standardi järgi joonistatud orienteerumiskaart.

2006.aastal võitis Tõnis Erm neli Eesti meistritiitlit - kõik kolm mängusolnud Eesti meistritiitlit rattaorienteerumises (sprint, lühirada, tavarada), lisaks suusaorienteerumise lühiraja. Suusaorienteerumise sprindis sai Tõnis hõbeda.

Rattaorienteerumise tiitlivõistlustel jõudis Tõnis neljal korral esikuuikusse - maailmameistrivõistlustel teates viies ja lühirajal kuues koht, Euroopa meistrivõistlustel nii lühirajal kui pikal rajal neljas koht.

Lea Leppik sai Eesti meistrivõistlustel klassis D40 hõbeda o-jooksu sprindis ja pronksi pikal rajal ning 2 hõbedat suusaorienteerumises - sprindis ja lühirajal. Marika Kirsspuu sai pronksi o-jooksu tavarajal klassis D45. Kristjan-Martin Kirjanen võitis pronksmedali tavarajal klassis H14 ja oli klassis H12 EOL edetabelivõitja. Peep Eomois tuli hõbedale rattaorienteerumise lühirajal klassis H50. Samas klassis samal distantsil sai pronksi Sulev Kuiv.

Sarnaselt 2005.a-le korraldas klubi ka 2006.aastal kaheksa orienteerumisvõistlust: Tallinna MV lühirajal Rocca al Mares, rogaini Kolgal, Tallinna neljapäevaku Vääna-Tugamannis, kaks Prantsuse Lütseumi o-päeva (Lauluväljakul ja Rocca al Mares), teeraja-orienteerumisvõistluse Elvas, Euroopa noorte kabemeistrivõistlustest osavõtjate orienteerumisjooksu Kadriorus ning Xdream seiklusspordivõistluse Kõrvemaal. Rogaini osavõtjate arv ületas 900. Rahvusvahelise Rogainiföderatsiooni (IRF) andmetel oli tegemist maailma osavõturohkeima rogainiga.