et:kroonika:2010juubel:20100811press-naitus
See veebisait esitab teavet KübIst 31. detsembri 2016 seisuga ja seda enam ei uuendata.
This website presents information about IoC as of 31 December 2016 and is no longer updated.

TTÜ Küberneetika Instituut
Pressiteade 11.08.2010

Eesti üks tunnustatumaid teadusasutusi, TTÜ Küberneetika Instituut, saab 50-aastaseks

TTÜ Küberneetika Instituut, mis asutati 1. septembril 1960. a. Eesti Teaduste Akadeemia multidistsiplinaarse uurimisinstituudina, tõusis Nikolai Alumäe juhtimisel kiiresti silmapaistvale kohale Eesti teadusasutuste hulgas. Siin alustati edukaid alusuuringuid matemaatika ja mehaanika vallas ning pandi alus arvutustehnika ja arvutiteaduse arengule Eestis. Sellelt baasilt on sündinud AS Cybernetica ja rida firmasid, kellel on koos Küberneetika Instituudiga olulisi teeneid Eesti e-riigi ülesehitamisel.

Küberneetika Instituut on olnud silmapaistvate teadlaste ja inseneride kasvulavaks, kust on võrsunud üheksa Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikut: Nikolai Alumäe, Boris Tamm, Endel Lippmaa, Hillar Aben, Enn Tõugu, Ülo Jaaksoo, Jüri Engelbrecht, Leo Mõtus ja Tarmo Soomere. Siit on saanud viiekümne aasta jooksul töökogemusi rohkem kui kaks tuhat spetsialisti.

Instituut tugineb oma teadustegevuses eelkõige rakendusmatemaatikale. Kõigi tema tulemuste aluseks on matemaatiliste meetodite arendamine ja kasutamine erinevates teadusvaldkondades, sealhulgas arvutiteaduses, mehaanikas, automaatjuhtimises, keeletehnoloogias, füüsikas, rannikutehnikas ja süsteemibioloogias.

Küberneetika Instituudi direktori Andrus Salupere sõnul näitab instituudis tehtava teadustöö kõrget taset kasvõi see, et Küberneetika Instituut oli aastatel 2002-2007 koduks kahele Eesti teaduse tippkeskusele – Töökindlate arvutisüsteemide uurimise keskus CDC ja Mittelineaarsete protsesside analüüsi keskus CENS. Täna on instituudi juhtida Arvutiteaduse tippkeskuse EXCS tegevus. Üldsuse jaoks atraktiivsemate uurimisteemadena võib välja tuua küberjulgeoleku, kiirlaevalained ja arvutile kõnelemise ning kõnest aru saamise õpetamise.

Küberneetika Instituudi juubeliüritused algavad raamatunäituse piduliku avamisega neljapäeval, 12. augustil kell 14.00 Eesti Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis. Küberneetika Instituudi raamatukogu juhataja Marje Tamme sõnul esitab näitus valiku viiekümne aasta jooksul avaldatud originaalsetele teadustulemustele baseeruvatest monograafiatest, toimetatud kogumikest ja teadusajakirjade erinumbritest. Näitus jääb avatuks kuni 26. augustini. Näituse avamisel esitletakse ka uut raamatut „Teadusmõte Küberneetika Instituudis“.

Lisainfo:
professor Andrus Salupere, TTÜ Küberneetika Instituudi direktor, tel 52 49 941, dir@ioc.ee
Marje Tamm, TTÜ Küberneetika Instituudi raamatukogu juhataja, marje@cs.ioc.ee

et/kroonika/2010juubel/20100811press-naitus.txt · Viimati muutnud: 2010/08/17 13:44 persoon 127.0.0.1

© TTÜ Küberneetika Instituut, Akadeemia tee 21, 12618 Tallinn Telefon: 620 4150 Faks: 620 4151